Arletty the Angelic Hill

*7.1. 2014

Zdraví: L2-Hga + HC - clear by parents

DNA profil Genomia

Betynce jsou 2 roky a dokazuje mi každý den, že je to ten nejmilejší tvor na světě. Její přítulnost, oddanost, vnímavost, poslušnost a radostná povaha mě těší čím dál víc. Má přirozený terapeutický talent. Udržuje pohodu v celé rodině.

Je mazlivá a závislá na fyzickém kontaktu – je nejspokojenější, když se může k někomu přitulit, oddaně na mě visí celý den očima. Užívá si toho luxusu, že pracuji z domova, takže mě má pořád k dispozici na pomazlení a můžeme chodit ven, kdy se jí zachce. Když něco provede a křikneme na ní, je zkroušená, tváří se nešťastně  a snaží se všemožným způsobem s námi udobřit. Platí na ní spolehlivě pozitivní motivace – pochvala, pomazlení, pamlsky.  Fyzické tresty nepadají v úvahu. Jen pomyšlení, že se na ní páníček zlobí, je pro ni stresující.

Miluje všechny lidi bez výjimky.  S každým, kdo na ní vlídně promluví, se bouřlivě seznamuje a šplhá mu až na hlavu. Když se vrátí domů páníček, radostí a blahem „vrtí celým psem“ a sápe se mu za krk vylízat uši. K malým dětem je opatrná a něžná, s většími ráda řádí.

Její oblíbené hry jsou: přetahování o ponožky, hra na honěnou, kuchání plyšáků, výroba třísek, lovení pamlsků z kutálejícího se míčku nebo bludiště s pamlsky. Jako štěně byla k neutahání, pořád lítala, skákala a do všeho kousala.  Hrnula se neohroženě ke každému psovi, na všechny lidi skákala. Chodili jsme od malička na cvičák. Po prvním hárání v 7 měsících se uklidnila a od té doby kromě svých hraček nic doma nezničila.

S pejsky jakéhokoli plemene až na výjimky nemívá problém – malé si očuchá a jde dál, střední po prvním seznámení vybízí ke hře a honičce, z velkých má nejprve trochu respekt, ale pak s nimi také řádí. Trochu opatrní musíme být při kontaktu se stejně velkými fenečkami, s některými si nesedne a ježí se na sebe. To pak seznamování pro jistotu rychle ukončím.

Je závislá na jídle, pro granulku by skočila přes plot. Má to své výhody i nevýhody – za odměnu se snadno cokoli naučí, ráda předvádí různé triky, zkoušíme agility, venku je ovladatelná, poslouchá, takže může chodit na přehledných a bezpečných místech na volno. Chutná jí téměř všechno, na jakékoli granulky se lačně vrhá. Snažíme se jí vybírat ty kvalitnější – Taste of the wild, Platinum, Orijen, Acana, Nutram – nejčastěji losos nebo jehněčí – 125 g denně ve dvou dávkách. Do krmení jí přidáváme Lososový olej na srst a v dospívání užívala preventivně  Alavis 5 na vývin kloubů. Občas dostává syrová holoubata, husí a králičí hlavy, části pštrosa, ryby.

Nevýhoda jejího apetitu je, že je trošku oplácaná – v posudku z výstavy má uvedeno „ předvedena v blahobytné kondici“, což kulantně řečeno znamená, že 18 kg je na fenečku dost. Venku by nejradši sežrala všechno, co se vzdáleně podobá jídlu – chcíplé myši, krtky, ryby, slimáky, jednou sežrala i ježka. Samozřejmě také všelijaké bobky a zbytky u popelnic. Pravda je, že se to s věkem hodně zlepšilo, ale musím být pořád ve střehu, obávám se otrávených návnad.

Ráda běhá po polích a loukách na chalupě, dychtivě šmejdí po lese a hledá stopy. Od běžících srnek nebo zajíců se naštěstí nechá odvolat, dobře ví, že by je stejně nedohonila. Naučila se, že nesmí lovit naše holuby a husy, i když se jí promenádují před nosem. Za trest jim alespoň vyžírá misky.

Přesvědčila nás, že Stafbulíčci jsou úžasní parťáci, ve všem přizpůsobiví, ochotní se věnovat jakýmkoli aktivitám, hlavně když budou spolu se svým páníčkem.